Jednokomorová betónová jímka - usadenie do výkopu

Žumpa alebo dvojkomorový septik – čo zvoliť?

Medzi rôznymi typmi nádrží na odpadovú vodu môžeme vyberať z:

  • jednokomorových žúmp
  • dvojkomorových septikov
  • viackomorových septikov

Aké riešenie zvoliť? Zjednodušene povedané:

Žumpa je vhodnejšia voľba ak:

  • sa jedná o objekt, ktorý je využívaný málo alebo len časť roka. Typicky sa jedná o rekreačné objekty – chaty a chalupy.
  • inštalácia septiku nie je možná z miestnych geologických alebo iných dôvodov (to vám oznámi miestne príslušný stavebný úrad)
  • pozemok, na ktorom sa má nádrž postaviť, má malé rozmery

Septik je vhodnejšia voľba ak:

  • objekt využívate celoročne
  • prečistenú vodu máte možnosť ďalej využiť napr. pre zálievku záhrady alebo úžitkovú vodu v domácnosti
  • chcete šetriť peniaze aj prírodu

Jednokomorová žumpa

Jednokomorová betónová žumpa je efektívne riešenie splaškov za priaznivú obstarávaciu cenu. Má jednu komoru a kontrolné komín (otvor do nádrže). V žumpe sa voda nečistí, všetko zostáva v nádrži a je teda nutný pravidelný vývoz fekálnym vozom. Preto sa žumpa nevypláca dlhodobo u celoročne využívaných objektov. Prevádzkové náklady sú vyššie ako u septikov. Aká je cena vývozu žumpy a ako si spočítať celkové prevádzkové náklady – tomu sa venujeme v samostatnom článku.

Jednokomorové žumpy budú ideálne nielen pre malé pozemky, ale aj pre oblasti s vysokou vlhkosťou. Na nich totiž nie je možné vypustiť vodu z nádrže pomocou drenážnej techniky.

Aké sú prednosti septiku?

Dvojkomorové septiky sa nazývajú tiež prepadové. Uprostred ich dĺžky je prepadová prepážka, ktorá zadrží najťažšie nečistoty. Tie zostávajú v prvej komore, v dôsledku čoho do druhej vedie len kvapalná odpadová voda. Okrem toho sú dvojkomorové betónové nádrže vybavené dvoma revíznymi komíny, ktoré umožňujú nezávislý prístup do každej komory. Kvapalná odpadová voda z druhej komory je vypúšťaná do zeme pomocou drenážnej techniky. Tento typ septiku je určený len pre suché oblasti. Jednou z ich najväčších výhod sú nízke prevádzkové náklady v dôsledku nižšej frekvencie vývozu. Je však potrebné si uvedomiť, že pre stavbu dvojkomorového septiku je potrebná stavebné povolenie.

V našej ponuke nájdete aj viackomorové septiky určené pre veľké budovy. Skladajú sa z niekoľkých alebo viacerých jednokomorových betónových nádrží zapojených do série. Na ich výrobu sa používa tvrdý a odolný betón s vhodnou štruktúrou. Vnútro viackomorových septikov je utesnený špeciálnymi zmesami, ich konštrukcia je vyrobená z rebrovanej ocele.

Váhate, ktoré riešenie je to pravé pre vás? Prečítajte si nášho sprievodcu výberom odpadovej nádrže. Alebo nám zavolajte!

vedúci predaja PABLOX

Neváhajte nás kontaktovať, radi vám s výberom poradíme.

Vedúci predaja

Honza Martin

S nádržami už 10 rokov. Je to môj denný chleba. Zavolajte a poradím.