údržba betónového septiku

Údržba žumpy a septika

O dobre fungujúcej odpadovej nádrži neviete prakticky nič. Predovšetkým, nemôžete ju cítiť. Odpad odteká hladko, v dome ani v záhrade nie je cítiť žiadny zápach a pri odtoku nepočuť žiadne bublanie. Mnohí majitelia žumpy alebo septiku sa domnievajú, že stačí pravidelne vyvážať odpadovú vodu a pridávať do septiku baktérie, a to je na údržbu úplne postačujúce. Potom sú veľmi prekvapení, keď ich septik „smrdí, smrdí, to to smrdí“. A do septiku pridávajú ďalšie a ďalšie baktérie. Problém však môže byť aj inde – v tom, čo sa dostáva do septiku. Ako sa teda správne starať o septik?

Zásady údržby žumpy a septika

 1. pravidelný vývoz:

  žumpa – vyvážame raz za 2-3 týždne (v závislosti od veľkosti nádrže a objemu odpadu)
  septik – vyvážaný raz ročne (kal sa odčerpáva, pričom sa vždy ponecháva asi 10 cm na zachovanie biologických procesov)

 2. používanie baktérií do septika

  Baktérie pomáhajú prirodzenému rozkladu odpadu. Najvhodnejšie sú enzymatické baktérie, ktoré rozkladajú všetok organický odpad – bielkoviny, škroby, tuky a papier. Baktérie sa predávajú vo forme tabliet alebo prášku, ktorý sa zmieša s vodou. Vyhodíte ich alebo vylejete priamo do septiku alebo ich spláchnete do záchoda.
  Baktérie sa používajú predovšetkým v septikoch, pretože vyčistená voda zo septikov sa potom používa ako úžitková alebo sa vypúšťa na pozemok. Môžu sa však používať aj v septikoch na zmiernenie zápachu.

 3. vyhadzovať len to, čo patrí do odpadu, a používať menej chemikálií v domácnosti.

  V odpadových nádržiach nájdete v priemere najmenej 100 chemických škodlivín. Väčšina z nich pochádza z výrobkov pre domácnosť. Jednoducho sme si zvykli používať príliš veľa kozmetických a čistiacich výrobkov, ktoré nepoužívame správne alebo ich používame v príliš veľkých množstvách či koncentráciách. Tieto látky sa v odpade stávajú toxickými a často ničia prospešné baktérie v septiku. A vy sa čudujete, prečo váš septik stále smrdí, aj keď do neho stále hádžete tablety s baktériami.

údržba septiku a žumpy

Čo do septiku nepatrí

Ak si kupujete septik na polievanie záhrady alebo na využívanie odpadovej vody ako úžitkovej, pravdepodobne sa zaujímate o ekológiu vo všeobecnosti a nasledujúce rady vás neprekvapia. Viac chémie nemusí nevyhnutne znamenať zdravší domov.

VLASY A CHĹPKY

Vlasy síce nie sú chemická látka, ale v odpade môžu napáchať veľa škody. Sú zložené z pevných bielkovinových vlákien, podobne ako nechty. A sú veľmi odolné voči rozkladu. Baktériám v septiku trvá mesiace, kým sa s nimi vysporiadajú. Ešte horšie je, že ľudské a zvieracie vlasy tvoria chumáče a ľahko upchávajú odpadové potrubie. Sitko vo vani alebo sprchovom odtoku je najväčším priateľom vášho septického systému.

OLEJOVÁ A/ALEBO PARFUMOVANÁ KOZMETIKA

Peny do kúpeľa a sprchové gély zvyčajne obsahujú povrchovo aktívne látky (surfaktanty), ktoré sa v septikoch ťažšie rozkladajú. Väčšina výrobkov je tiež parfumovaná a 90 % parfumov sú syntetické zlúčeniny obsahujúce ropné deriváty, ktoré opäť ničia baktérie v septiku. Ak môžete, uprednostnite prírodnú kozmetiku, ktorá neobsahuje fosfáty, syntetické vône a v zložení nenájdete slovo "petroleum". A nemusí to byť žiadna drahá organická kozmetika. Bežné prírodné mydlo kúpite v drogérii za pár korún.

ČISTIACE PROSTRIEDKY NA TOALETY A ČISTIACE PROSTRIEDKY NA ODPAD NA BÁZE KYSELÍN

Mnohé čistiace prostriedky na toalety obsahujú kyselinu chlorovodíkovú (soľnú). Hoci sú n čistenie odpadu veľmi účinné, môžu tiež poškodiť smalt na záchodovej mise, vyleptať plastové rúrky a, samozrejme, zničiť baktérie v septiku. Ak čistič toalety sľubuje, že zničí všetky baktérie v záchodovej mise, urobí to isté aj v septiku. Preto si radšej vyberte výrobky na báze enzýmov.

ODPADKY, KTORÉ PATRIA DO KOŠA, NIE DO ZÁCHODA

Možno vás to prekvapí, ale mnohí ľudia si myslia, že toaleta je odpadkový kôš, ktorý netreba vynášať. Toto sú veci, ktoré často končia v záchode, ale patria do koša: vlhčené obrúsky (na odličovanie, utieranie rúk, prebaľovanie detí), vatové tyčinky a tyčinky, zubné nite, cigaretové ohorky, papierové obrúsky a uteráky, kondómy a iný plastový odpad.

Máte starší septik alebo žumpu a trápi vás neustály zápach zo septiku? Možno je čas na nový. Prečítajte si, kedy je potrebné zvážiť výmenu kanalizačnej nádrže, alebo nás kontaktujte pre radu. Náš sortiment kvalitných betónových septikov si môžete pozrieť tu:

vedúci predaja PABLOX

Neváhajte nás kontaktovať, radi vám s výberom poradíme.

Vedúci predaja

Honza Martin

S nádržami už 10 rokov. Je to môj denný chleba. Zavolajte a poradím.