Nádrž na močovku

Kritériá výberu odpadovej nádrže

Betónová žumpa je jedným z najčastejšie zvolených riešení pre vypúšťanie odpadových vôd z domu, kde nie je žiadne napojenie na miestnu kanalizáciu. Betónové septiky sú v mnohých ohľadoch lepšou voľbou ako plastové. Predovšetkým sú lacnejšie a oveľa ťažšie. Vďaka tomu sa betónová nádrž usadí dobre v krajine a je veľmi stabilná. Čo je potrebné zvážiť, ak sa rozhodneme pre betónový septik?

Veľkosť odpadovej nádrže

Betónové nádrže sú k dispozícii v rôznych veľkostiach. Ako vybrať tú správnu? 

  • jedna osoba je schopná vyprodukovať asi 100-200 litrov odpadu denne
  • žumpa sa zvyčajne vyváža čo 14 dní
  • počas dvoch týždňov vytvoria štvorčlenná rodina asi 5 000 – 11 000 litrov odpadových vôd.

Pri výbere nádrže sa oplatí vybrať o niečo väčší ako maximálnu kapacitu, čo v tomto prípade znamená nákup nádrže s kapacitou 12 m3. Prirodzene chcete mať rezervu a nemusieť riešiť preplnenú žumpu, ak vás napríklad na týždeň navštívi priatelia.

Ak sa septik nekupuje pre bežný rodinný dom, ale napríklad pre chatu alebo chalupu, kam jazdíme iba v lete cez víkend, samozrejme stačí vybrať oveľa menšie nádrž s kapacitou napr. 4 až 5 m3.

Pre rodinný dom je vhodné zvážiť nákup dvojkomorového septiku, ktorý funguje ako mini čistiareň odpadových vôd.

V prípade, že hľadáte riešenie pre priemyselný či poľnohospodársky objekt, sme pripravení vám navrhnúť riešenie na mieru vašim potrebám. Či už sa jedná o nádrž na močovku, protipožiarne nádrže, alebo komplexný viackomorový odpadový systém.

Našu kompletnú ponuku nádrží si môžete pozrieť tu.

Prečo sa oplatí kúpa dvojkomorového septiku

Ako vlastne taký dvojkomorový septik funguje? Jednoducho povedané, oddeľuje kvapaliny a pevné odpadové vody. Časť odpadových vôd sa po aplikácii príslušných prípravkov zmení na vodu, ktorá môže byť vypustená do krajiny alebo do vodného toku. Dvojkomorové septiky sú preto tiež považované za ekologické.

ako funguje odpadová nádrž - infografika

Kedy stojí za to si dvojkomorový septik zaobstarať? Napríklad, keď chceme zvýšiť kapacitu odpadovej nádrže. Pri vysokej produkcii odpadových vôd sa časť odpadu vždy zlikviduje biologickým rozložením. To sa premieta do nákladov, respektíve úspor. Ako na vodné a stočné, tak na nižšiu frekvenciu vývozu septiku. Preto je dvojkomorový septik vždy lepšou voľbou pre celoročne obývané objekty, ktoré nemajú pripojenie ku kanalizačnej sieti.

 

Ste na pochybách, aké riešenie zvoliť? Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu nákupom odpadovej nádrže, náš špecialista je tiež pre vás k dispozícii pre nezáväznú konzultáciu:

vedúci predaja PABLOX

Neváhajte nás kontaktovať, radi vám s výberom poradíme.

Vedúci predaja

Honza Martin

S nádržami už 10 rokov. Je to môj denný chleba. Zavolajte a poradím.