vstup do podzemnej betónovej nádrže na odpadovú vodu

Ako funguje betónová odpadová nádrž

Odpadová nádrž je podzemný septik alebo žumpa, do ktorej sú vypúšťané odpadové vody z domového kanalizačného systému. Zostanú v nej, kým nie je plná – potom je nutné využiť služby sanitačný spoločnosti, ktorá odpad vyvezie fekálnym vozidlom. Čo iného stojí za to vedieť o prevádzke betónových odpadových nádrží?

Princíp odpadovej nádrže

Domáca odpadová voda vedie do betónovej nádrže pomocou kanalizačné rúry, ktorá je napojená na zariadenie v dome, ako je umývadlo, sprcha, záchodová misa, alebo vaňa.

V žumpe alebo v nádrži na močovku odpadová voda uchováva, kým ju nevyvezie fekálne vozidlo. V septiku sa odpadová voda čistí, a to dvojakým spôsobom:

  • mechanicky – časť odpadu sa usadzuje na dne vo forme kalu. Táto separácia je ovplyvnená gravitačnou silou, kedy ťažšie časti klesajú ku dnu
  • biologicky – v dôsledku prírodných procesov sú tieto nečistoty vnútri nádrže netrávia mikroorganizmy, ktoré navyše čiastočne neutralizujú nepríjemné pachy. Týmto procesom možno napomôcť pridaním vhodných baktérií.

Ako funguje septik

ako funguje odpadová nádrž - infografika

Je však potrebné si uvedomiť, že niektoré nečistoty významne bráni prácu prospešných mikroorganizmov. Jedná sa predovšetkým o zvyšky potravín, ktoré sa usadzujú na dne, čím sa znižuje kapacita nádrže a prispieva k vytváraniu nepríjemných pachov. Preto je treba mať na pamäti, že keď máme okolo domu betónový septik, mali by sme minimalizovať vyhadzovanie zvyškov potravín do odpadu.

Konštrukcia odpadovej nádrže

Vzhľadom k intenzite procesov prebiehajúcich v nádrž, ako aj vzhľadom na toxickým zlúčeninám, ktoré v nej vznikajú, musí byť taká nádrž vyrobená z pevných materiálov. Jedným z najlepších je betón, ktorý je zvyčajne navyše izolovaný. V našej spoločnosti PABLOX používame na výrobu žúmp a septikov najodolnejšie druhy betónu a rebrovanú oceľ k zlepšeniu pevnosti. Vďaka tomu si tiež môžeme dovoliť poskytovať na naše výrobky predĺženú 5-ročnú záruku.

Kedy by sa mala nádrž vyprázdniť?

V prípade septiku nie je potrebné pravidelný vývoz. Fekálne vozidlo je však vhodné objednať aspoň 1x ročne na odsatie usadeného kalu. O septiku, ktorý dobre funguje, inak neviete. Ak cítite zo septiku zápach, pozrite sa na naše tipy na údržbu septiku. Kľúčové je pravidelné používanie baktérií do septiku, ktoré podporia jeho samočistiacu funkciu.

V prípade žumpy je naplnenie nádrže je nutné kontrolovať a vyprázdňovať, keď odpad pokrýva 80 až 90% jeho kapacity. Potom musíte objednať fekálne vozidlo, ktoré žumpu vysaje a bezpečne odpad dopraví na miesto čistenia. Frekvencia závisí od zvolenej veľkosti nádrže, obvyklý interval je 2-4 týždne.

Na koľko príde vývoz žumpy alebo septiku? Prečítajte si náš článok, ktorý prehľadne sumarizuje náklady na vývoz odpadových nádrží

Potrebujete poradiť s výberom odpadovej nádrže? Náš odborník je tu pre vás.

vedúci predaja PABLOX

Neváhajte nás kontaktovať, radi vám s výberom poradíme.

Vedúci predaja

Honza Martin

S nádržami už 10 rokov. Je to môj denný chleba. Zavolajte a poradím.