baktérie do septiku, aktivátor septikov

Baktérie do septiku

Zapácha váš septik nepríjemne alebo je na jeho dne veľké množstvo zvyškového kalu?

Na vine je najčastejšie úbytok prospešných baktérií v septiku, ktoré pomáhajú rozkladať biologický odpad z odpadových vôd vašej domácnosti. Rozložený odpad nielenže nezapácha, ale tiež odteká do ďalšej komory septiku a nehromadí sa na dne ako kal, ktorý je potrebné odstrániť (viac o fungovaní septiku sa dočítate tu).

Čo spôsobuje stratu baktérií?

  • používanie nevhodných čistiacich prostriedkov alebo veľkého množstva
  • iba příležitostné využívanie budovy (v septiku nie je dostatok biologického odpadu a baktérie vymierajú)
  • vyplavovanie dažďovou vodou (ak sa do septiku vypúšťa splašková aj dažďová voda – v starších nehnuteľnostiach)

Ako baktérie v septiku fungujú

Baktérie zo septikov obsahujú špeciálne vyšľachtené kmene baktérií, ktoré pomáhajú čo najefektívnejšie rozkladať biologický odpad. Keď sa dostanú do nádrže, začnú produkovať špecifické látky, ktoré odpad rozkladajú.

Pod biologickým odpadom rozumieme všetko, čo sa dostane do septiku: bielkoviny, škrob, tuky, sacharidy – teda látky z výkalov – ale aj papier a prípadne iný organický odpad.

Baktérie sa množia a odpad rozkladajú, až kým nie je celý strávený. Ak v nádrži nie je žiadny odpad, uhynú.

Aké baktérie zvoliť

Môžete si vybrať baktérie v tabletách, prášku alebo tekutine.

Tekuté roztoky sú najúčinnejšie. Obsahujú kombináciu vzájomne sa podporujúcich prospešných baktérií a ich výživy.

Práškové alebo tabletové aktivátory septikov sú o niečo menej účinné. Hoci sa sušia veľmi šetrným procesom – lyofilizáciou (t. j. hlbokým zmrazením), účinok je napriek tomu nižší alebo prinajmenšom pomalší ako pri tekutých roztokoch živých baktérií. 

údržba betónového septiku

Ako aktivátor septiku používať 

Bakteriálny prípravok jednoducho vylejete alebo vhodíte do septiku alebo spláchnete do toalety.

Práškové baktérie sa musia najprv rozpustiť vo vode. Počas miešania sa nesmú používať kovové predmety. Kov ničí baktérie a enzýmy.

Pri práci s čističmi septikov noste ochranné rukavice.

Neočakávajte okamžitý účinok. Baktériám v septiku trvá približne mesiac, kým začnú pracovať.

DOBRÉ VEDIEŤ

Najhorším nepriateľom baktérií sú čistiace prostriedky na toalety a odtoky obsahujúce chlór. Tie spoľahlivo ničia baktérie. Prečítajte si zloženie výrobkov. Ak zložky obsahujú chlórnan sodný, hydroxidy a niektoré kyseliny, napríklad kyselinu chlorovodíkovú a sírovú, vyberte si iný výrobok. Tieto zložky ničia prirodzenú mikroflóru.

Bohužiaľ, za zápach zo septikov si zvyčajne môžeme sami, a to zlou údržbou a používaním nevhodných produktov. Prečítajte si naše tipy, ako sa starať o septik, aby vás už nikdy neobťažoval zápach.

Ak však údržba nepomôže, nádrž sa môže poškodiť, najmä ak je vaša septiková nádrž staršia ako 30 rokov. V samostatnom článku sme zhrnuli, ako zistíte, kedy je čas na novú septickú nádrž.

Ak je vaša septická nádrž už za hranicou svojej životnosti, je čas uvažovať o jej výmene. Predtým, ako budete musieť riešiť únik odpadových vôd v záhrade. Pozrite si našu ponuku kvalitných betónových septikov. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme.

vedúci predaja PABLOX

Neváhajte nás kontaktovať, radi vám s výberom poradíme.

Vedúci predaja

Honza Martin

S nádržami už 10 rokov. Je to môj denný chleba. Zavolajte a poradím.